Otobüsle Balkan Turları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Merhaba, bugün size Tatil Takvimi olarak, yazımızı göz attıktan sonra Balkanlar'da otobüsle seyahat konusunda tıpkı bir uzman gibi hissedeceğinizi söylemekten çekinmiyoruz!

Şimdi gözlerinizi kapatarak kendinizi, Yunanistan’dan başlayarak Bulgaristan, Sırbistan, Bosna, Hırvatistan ve Karadağ’a seyahat eden bir otobüste hayal edin. Bu yolculuğunuzdan birçok deneyim ve bilmediğiniz şeylere tanıklık edeceksiniz. Sizin için en avantajlı rotaları, ulaşım araçlarını ve maliyetleri ölçtük, okuyacağınız yazı seyahatinizin ön fragmanı gibi. Eğer hala otobüsle seyahat etmek istiyorsanız, şimdi yazımıza göz atmaya başlayabilirsiniz!

Rota

  • Hedefinize giden en iyi rota nasıl kontrol edilir

Eğer Balkan yolculuğunuzu otobüs ile yapmaya karar verdiyseniz, ilk düşünmeniz gereken şey rotaları zamana ve maliyete bağlı nasıl şekillendireceğiniz olmalıdır. Balkan ülkeleri diğer Avrupa ülkelerine kıyasla konaklama, yeme-içme masrafları daha ucuz olduğu için kesinlikle seçiminizi zamandan yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sizler için en iyi rotayı belirledik bile!

  • Balkanlar'da otobüsle seyahat etmek genellikle daha iyidir

Çoğu yerde, özellikle Avrupa ülkelerinde tren ile seyahat etmek daha avantajlıyken Balkanlar için aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Yunanistan ve Makedonya arasında tren ağı olmasına rağmen çok yavaş ve bakımsız olması hem tatil planınızdaki süre kıstasını aşabilir veya size konfor dışı bir tatil yaratabilir. Birçok kombinasyon denemiş olmamıza rağmen ve hatta trenin, otobüsten daha ucuz olmasına rağmen otobüs ile balkan turu sizin için en mantıklı seçim olduğuna eminiz!

  • Otobüs biletlerinizi önceden satın alın

Eğer Balkanlara seyahat ediyorsanız; Avrupa ülkelerine kıyasla biletinizi çok da önceden almanıza gerek yoktur. Seyahat edeceğiniz gün içinde de birçok Balkan Ülkesi ve şehrine bilet alabilirsiniz. Fakat bu durum mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. Özellikle Temmuz-Ağustos ayları arası çok popüler olduğundan otobüs ile balkan turu için bilet bulmakta diğer dönemlere göre zorlanabilirsiniz. Bu duruma ek olarak Hırvatistan ve Karadağ da otobüs seferlerinin azlığından ve popülaritesinden ötürü bilet bulmakta ciddi zorlanacağınız 2 Balkan ülkesidir. Eğer seyahatinizi turla gerçekleştirmiyorsanız, otobüs ile balkan turu için yine de işinizi sağlama alıp 1 hafta önceden bilet almanızı tavsiye ederiz.

Güvenlik

  • Çevrimiçi tarifelere ve seyahat bilgilerine güvenmeyin

Balkan Turunuzu otobüs ile gerçekleştiriyorsanız kesinlikle, online bilet ve durak bilgilerine güvenmeyin! Ne yazık ki Balkan ülkeleri bu konuda sizi şaşırtabilir, ancak bilet gişesinden alacağınız önceden almış olduğunuz biletinizin üzerinde yazan bilgilere güvenmek zorunda kalabilirsiniz. Otobüsle Balkan Turu seyahat rotasında durakların isimleri bile tam belli olmazken size anonstan yapılmayabilir. Nerede olduğunuzu bilmek istiyorsanız, biletinizi yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz. Ama bu durum hala sizi korkutuyorsa otobüs ile Balkan Turu fırsatlarına da bir göz atmayı unutmayın!

  • Koltuk numaranızın olup olmadığını kontrol edin

Sizin adınıza ayrılmış, koltuk numaranızın olup olmadığına mutlaka dikkat edin! Tren ile seyahat edilen turlarda olduğu gibi Balkan turlarında da böyle bir talihsizlikle karşılaşmanız maalesef mümkün. Koltuğunuzu aylar öncesinden ayırmış olsanız dahi, seyahatinizden kısa süre önce kontrol etmeyi ve sorgulamayı unutmayın!

Maliyet, Zaman

  • Bazen çantanızı otobüsten bekletmenin bir maliyeti vardır

Uçak ile seyahat ederken bagaj için konulan kuralları düşünün, otobüs ile seyahatinizde böyle bir kural ile karşılaşmanızda Balkan Ülkelerinde muhtemel bir durum. Çoğu otobüslerde, şoföre veya bagajı yükleyen kişiye ödediğiniz bunun için (genellikle 1 euro'ya eşdeğer) küçük bir ücret alınır. Bazen, inerken çantanızı tanımlamanız için bir bilet / çıkartma / kağıt fişi verirler.

Fazladan bavul ve çantanızı yanınıza alırken bilgilendirmeleri iyi okuyup, şoförü de bu konu ile ilgili seyahat öncesi rahatsız edebilirsiniz.

Not: Son hedefinize bağlı olarak çantalar otobüsün farklı taraflarına yüklenebilir, ancak otobüs şoförü bu durumda nereye ineceğinizi sorar.

  • Sınırları geçerken her zaman ekstra seyahat süresini hesaba katın

Biraz önceki başlığımızda size online bilgilere güvenmemenizi söylesek de yine de sınır geçişlerini hesaplayabilmek için yolculuk sürenize online olarak bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Eğer diğer ülkede konaklamak için yer ayırttırdıysanız ve zamanla ilgili bir probleminiz varsa en az saat sınırda geçişi hesaplamanızı tavsiye ederiz. Özellikle Hırvatistan ve Karadağ sınırında bu süre 4 saati bulabiliyor!

  • Tüm sınır geçişleri farklı

Balkanlar'daki ülkeler arasındaki sınırı geçerken ne yapmanız gerektiğini tahmin etmenin gerçek bir yolu yok. Yunanistan / Bulgaristan, Bulgaristan / Sırbistan, Bosna / Hırvatistan ve Hırvatistan / Dubrovnik'te kara sınırlarını otobüsle geçerken her seferinde farklı bir prosedür var.

Bazı sınır görevlileri otobüse binerek pasaportunuzu kontrol edebilir, bu genellikle en hızlı olduğu için en iyi türdür. İngilizce bilgi eksikliği ve bir kez daha popüler turistik rotalardan uzaklaştıktan sonra herhangi bir sorunuz olup olmadığını sormak için İngilizce konuşan kimsenin bulunmaması nedeniyle Balkanlar'daki otobüslerde gezinmek biraz korkutucu olabilir. İyi haber şu ki, aşıldıktan sonra aslında o kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Umarım burada öğrendiğimiz ve paylaştığımız şeyler Balkanlar'a sırt çantasıyla bir otobüs macerasına hazır olmana yardımcı olabilir! Tüm bunlardan endişe duyuyorsan hayallerindeki otobüs ile Balkanlar Turunu bizimle de keşfedebilirsin!

Yeni seyahatleriniz için, iyi yolculuklar!

İlginizi Çekebilir: Balkan Turları