FETHİYE Doğayı kucaklayan güzellik

Fethiye Doğayı kucaklayan güzellik
Türkiye'nin cennet köşelerinden bir tanesi de hiç kuşkusuz Fethiye. Büyülü atmosferi ile sizi hemen içine alan bu güzel belde;  tarihi güzellikleri, mükemmel plajları ve de eşsiz koylarıyla eşine zor rastlanan ender yerlerdendir.

Üçüncü jeolojik zamanda çökme ve yükselmelerle oluşan yüksek sıra dağlar,  dağların eteklerindeki yüzlerce koy birbiriyle kenetlendiği için kendine has bir ilçedir Fethiye. Akdeniz Bölgesi'nin batısında, Mendos dağının eteklerinde adının verildiği körfez çevresinde yer alır. Muğla’nın 13 ilçesinden biridir. 3.059 km²'lik yüzölçümü ile Muğla’dan bile geniştir. Doğu ve Güneydoğu'sunda Antalya, güneyi, güneybatısı ve batısında Akdeniz, kuzeybatısında Dalaman, kuzeyinde Denizli ve Burdur bulunur.
Nüfus açısından Bodrum’dan sonra ikinci büyük ilçe olan Fethiye’ye, bugüne kadar önemli depremler geçirerek tekrar inşa edilmiş dersek yalan olmaz. Günümüzde modern bir liman ve marinası olan şirin beldemiz, yerli turistleri olduğu kadar; Hollanda, Alman ve İngilizlerin başı çektiği yabancı turistleri de kucaklar.

Fethiye’ye nasıl gidilir?
Uçak yolculuğu tercih edenler Dalaman Havalimanı sonrası, 60 km’lik bir yolculukla Fethiye’ye ulaşabilir. Antalya Havalimanı'na uzaklık ise 208 km’dir. Otobüs tercih edecekseniz Fethiye Otogarı'na Türkiye'nin pek çok bölgesinden otobüs seferleri yapılmaktadır.  Kendi vasıtanızla gelecekseniz Ankara yönünden Sivrihisar, Afyon, Burdur, Söğüt, Seydikemer; İstanbul yönünden İzmit, Sakarya, Burdur, Söğüt, Seydikemer; İzmir yönünden ise Aydın, Muğla, Dalaman rotasını takip ederek Fethiye'ye ulaşabilirsiniz.

Fethiye’ye kış gelmiyor
Fethiye’de kışlar ılık ve kısa geçer, sıcaklık genellikle 10 derecenin üzerindedir. Yazları ise uzun, kurak ve 30-40 dereceyi bulan sıcaklıktadır. Suyun sıcaklığı da hiçbir mevsim 16 derecenin altına düşmez. Kısacası yılın 9 ayı bu masmavi sularda denize girmeniz mümkün.

Yörede akçam, karaçam ve kızılçamdan oluşan çam ormanlarının yanında zeytin, defne, mersin, çınar, kavak ve akasya gibi ağaçlara da sıklıkla rastlanır. Ayrıca dünyada eşi zor bulunan, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılan sığla yağının elde edildiği günlük ağacı da (Liquidamber Oriantatis) yetişir.

Fethiye’nin tarihçesi
Yazılı kaynaklara göre Fethiye, antik çağlarda ışıklar ülkesi olarak adlandırılırken, Likya dönemindeki yani M.Ö. 3000'lerdeki adı Telmessos'tur. Rivayete göre güneş tanrısı Apollon, Finike kralı Agenor’un küçük kızına âşık olmuş. Tanrı olduğu için ölümlü kıza duygularını açamamış, sürekli yanında olmak adına da sadık köpeği gibi görünmeye başlamış. Zamanla kızın sevgisini kazanınca, genç bir delikanlıya dönüşmüş ve evlenmişler. Oğullarına da Telmessos adını vermişler. Şehir de adını buradan almış.

Birçok buyruk altına giren şehir; M.Ö. 6. yüzyıl ortalarında Perslerin, M.Ö.5. yüzyılda Delos Birliği'nin, M.Ö.362'de de Likya'nın egemenliğine katılmış. Likya'yı topraklarına katan Perslerin Karya Satrapı Mausolos'un, M.Ö.333'te Anadolu'yu Persler'in istilasından kurtaran İskender'in egemenliğini Selevkoslar'ın yönetimi izlemiş. M.Ö.3. yüzyıl sonlarında da Mısır'daki Lagos Hanedanı'na bağlanmış. M.Ö.188'de Pergamon Krallığı'nın egemenliğine girip, Pergamon Krallığı'nın M.Ö.133'te yıkılması sonrası bağımsız kalmış ve ardından Roma ve Bizans hâkimiyetini yaşamış. 1284'te ise Menteşeoğulları'nın, 1424'te de Osmanlı topraklarının yönetimine katılmış. Kentin adı zamanla ‘’uzak diyar" anlamına Makri'den ve sonrasında Meğri olarak değişmiş. Bugünkü Fethiye adını da, 1914'te uçağı düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey'in anısına almış.

Fethiye’de gezilecek tarihi yerler
Tarihe yolculuk etmeyi sevenlerdenseniz; antik çağlardan kalmış kent kalıntıları ile Fethiye kapılarını size sonuna kadar açıyor.

Tlos
Fethiye’nin 42 km doğusundaki Yaka Köyü sınırları içerisindeki Tlos, Hititlerin Dlawa olarak tanımladıkları ve Likya’nın 19. yy kadar varlığını sürdüren en eski yerleşimlerinden biridir. Likya Federasyonunun “spor kenti” olarak bilinir. Mitolojik kanatlı at Pegasus ile onun kahramanı Belleforontes’in burada yaşadığına inanılır. Tlos’ta; Akropol, Kanlı Ali Ağa’nın Sarayı, Stadyum, Gymnasyum, Palaestra, Hamam, tiyatro, Belleforontes’in mezarı bulunur.

Pınara
Likya’nın güzellikler merkezi Pınara, şehir merkezine 45 km uzaklıkta olan Minare Köyü yakınlarındadır. Güvercin yuvası biçiminde yuvarlak bir tepenin yamacına kazılmış mezarlar, Likya mezarlarının en güzel örneğini sunar. Antik dönemindeki güzellik yarışmalarının yapıldığı ve tanrıça Afrodit'e adanmış kalp biçimli tapınağı ile nam salmıştır. Tiyatrosu, odeonu ve kaya mezarları ziyarete açıktır.

Cadianda
İlçe merkezinden 20 km uzaklıkta, Üzümlü yakınlarında bulunan antik kent,  dönemin Cyclop (Kiklop) duvarlarının dünyadaki en güzel örneklerinden sayılan yapılarla donatılmış. Spor kompleksi, tiyatro, Heroon diye adlandırılan tapınak tipi anıtsal mezar ve agora ile de sizi tarihle buluşturuyor.

Xanthos
Kuruluşu M.Ö.1200 yılına kadar dayanan kent, Fethiye'ye 60 km uzaklıktaki Kınık köyü sınırları içindedir. Likya Federasyonunun yönetim merkezidir. İ.Ö. 546 da Perslerin işgali sırasında halkının teslim olmayarak, bağımsızlık ve özgürlük uğruna tarihin ilk toplu intiharını gerçekleştirdikleri yerdir. Xanthos. Likya Federe Birliğinin ilk siyasal başkenti olarak bilinir. Likya dönemi Akropol, Roma Dönemi tiyatro, Hıristiyanlık dönemi kilise, Helenistik dönem şehir kapısı kalıntıları görülebilir.

Letoon
Fethiye'ye 55 km uzaklıkta, Kumluova Beldesi sınırları içindedir. Tarihsel kaynaklara göre Tanrıça Leto’ya adanarak kurulan Letoon, Likya Federe Birliğinin kutsal kenti ve dinsel merkezidir. Tanrıça Leto'nun, Artemis ve Apollon'u dünyaya getirişini anlatan efsanenin geçtiği ve onlara adanmış üç önemli tapınak yapısı, mpheus, Bizans döneminden kalma kilise yapıları ve agora bulunur.

Patara
Likya'lı tanrı Apollon ve Noel Baba diye bilinen, hümanizmin sembolü Aziz Nikolaus'un doğum yeri ve Likya'nın limanıdır. 18 km’lik kumsalı ile ülkemizin en uzun plajıdır.

Oinoanda
Fethiye'ye 88 km uzaklıktaki İncealiler köyü yakınında kurulmuştur. Antik dönem filozoflarından Dioghenes'e ait yaklaşık üç yüz yazılı tablet bulunur.             

Araksa
Şehir merkezine 40 km uzaklıkta olan Ören Köyü sınırları içindedir. Bizans dönemi sur duvarları, hamam, su kemeri, amfi tiyatro ve Likya dönemi kaya mezarlarına rastlanır.

Sidyma
Fethiye'ye 55 km uzaklıktaki Dodurga Köyü yakınlarında, Toros yamaçlarına kurulmuş, önemli Likya kentlerinden biridir. Küçük bir tiyatro, sarnıçlar, tapınak, hamam kalıntıları ile çok sayıda, gösterişli lahit mezar görülebilir.
Bunların dışında zengin eserleriyle Fethiye Müzesi de kültür turizmine hizmet ediyor.

Fethiye’nin gezilecek en güzel yerleri
Mavi bayraklı Ölüdeniz’i, dünyada eşi bulunmayan kumsalıyla eşsiz bir ilçedir Fethiye. Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeleri vardır. Dilerseniz doğa harikası bu yerleri daha yakından tanıyalım…

Ölüdeniz (Blue Lagoon)
Fethiye denilince kuşkusuz akla gelen ilk yerlerdendir Ölüdeniz. Hatta sadece burası için Fethiye’ye gelen turist sayısı oldukça fazladır. Merkezden kalkan minibüslerle 20 dakikalık bir yolculukla çamlar arasından Ölüdeniz’e gidilirken, sizi ilk karşılayan Belcekız Koyu olur. Koyun içinden uzanan kumsal sonunda da sizi eşsiz Ölüdeniz’e ulaştırır. Hiç kıpırdamadan durur, büyülü ve beyaz bir kumla örtülüdür. Turkuaz rengini, suyun dibinde kumun kırdığı ışıkla alır. Çamların gölgesi ve turkuazın buluşmasını anlatmaya ise kelimeler yetmez.
Ölüdeniz'de ultra lüks oteller ve lokantalar bulabileceğiniz gibi yüzme sporları da yapabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi
Fethiye’nin en güzel koylarındandır derin bir vadinin tabanında yer alır. Vadide ilkbahar aylarından başlayarak yılın büyük bölümünde kaplan Kelebeklerinin (Jersey Tiger) de aralarında olduğu; kırktan fazla tür milyarlarca kelebeğin kayaları, ağaçların gövdelerini ve yapraklarını, kısacası her yeri bir şal gibi örttüğünü görmeniz mümkün.

Kelebekler Vadisi’ne gitmek için önce Ölüdeniz’e gitmeniz gerekiyor. Oradan bineceğiniz bir tekneyle vadinin kumsalına iniliyor. Geceyi orada geçirmek isteyenler için otel bulunmuyor, uyku tulumları işinizi görecektir. Yaz aylarına özel kumsalda bir kır lokantası kuruluyor sadece.Doğa yürüyüşleri konusunda çok tecrübeniz yoksa vadinin yukarılarına kadar değil de birinci şelaleye kadar çıkmanızı öneririz.

Saklıkent
Yüksek Toros Dağlarından gelen coşkun suların aşındırması ile oluşan doğal güzellik Saklıkent, Fethiye'nin simgelerinden biri olarak her yıl binlerce gezgini ağırlıyor. Sıcak yaz günlerinde kanyonda sular içinde yapacağınız bir yürüyüşle serinlemek, yöre mutfağından örneklerin ve taze alabalıkların sunulduğu restoranlardaki yemekler, umarız çok hoşunuza gidecektir.
Kanyonu toplam uzunluğu 18 km'yi bulan Eşen Çayı bölüyor. Çay yaz-kış öylesine deli akıyor ki, akıntıya karşı ilerlemek mümkün değil. Çayın üzerine kanyon duvarına tutturulmuş tahta iskeleler kurulu. İskeleden tek sıra ilerleyerek çayın patladığı yere ulaşıyorsunuz.
Vadide yürüyüş ve keşif gezileri yapabileceğiniz gibi, çayın sonunda bulunan restoran ve kafelerde mola verebilirsiniz.  Ya da buz gibi suyu aşarak karşı kıyıya geçip, kanyonun derinliklerine keşfe çıkabilirsiniz. Suyun dibi çakıllı taşlı olduğundan lastik ya da bez ayakkabınızı yanınıza almayı unutmayın. Kanyonun 18 km sürdüğünü ve sonuna kadar gitmenin zor olabileceğini de belirtelim.

Gemiler Koyu & St. Nicholas Adası   
Kaya Köyünün arkasındaki tepeyi aşarak, zeytin ve çam ağaçları eşliğinde Gemiler Koyuna ulaşıyorsunuz. Dilerseniz koyun tam karşısında bulunan ve Bizans döneminden kalma kalıntıları görebileceğiniz St. Nicholas’a (Gemiler Adası) bir tekne ile geçebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre ada, erken Hıristiyanlık döneminde önemli bir ziyaret merkeziymiş ve denizler azizi Nicholas bu adada yaşamış.  

Günlüklü (Küçük Kargı)
Latince Liquidi-Ambar Orientalis olarak adlandırılan ve dünyada zor rastlanan günlük (Sığla) ağaçlarıyla kaplı ulusal bir parktır. Orman içi dinlenme kampı olarak kullanılır. Çadır tatili ve günübirlik piknik için her türlü olanağa sahip üstelik şirin de bir plajı vardır.

Katrancı
Fethiye – Muğla karayolunun 15. km’sinde çam ağaçlarının denizle kucaklaştığı, irili ufaklı koylarla çevrelenmiş olan Katrancı orman içi dinlenme kampı olarak hizmet veriyor.  Çadır turizmi ve kampçılık için ideal olanaklara sahip olan park günübirlik piknik yapmak için de uygun.

Kaya köyü
İlk yerleşimin M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzandığı Kayaköy, mimari yapısı, dar sokakları, kiliseleri ve doğası ile Fethiye'nin görülmesi gereken yerlerinden biridir. 1922'de Türkiye ve Yunanistan arasındaki değişim anlaşması ile boşalan şehir, gelen Türklerin yamaçtaki evlere yerleşmek yerine ovaya yerleşmeyi tercih etmesi ile boş kalmış adeta “hayalet kent” görüntüsüne bürünmüştür.

Oyuktepe yarımadası koyları
Fethiye Limanı’nın batı yönünü çevreleyen bu yarımada üzerinde deniz ve çam ağaçlarının kaynaştığı Aksazlar, Samanlık, Kuleli, Boncuklu gibi birbirinden güzel pek çok koy bulunur. 7 kilometrelik bir yol ile dolaşılabilen yarımadadaki bu koylar yöre halkının en çok rağbet ettikleri günübirlik mesire yerleridir. Bu yol ayrıca, yürüyüş ve bisiklet meraklıları için ideal bir parkur oluşturur.

Çalış Plajı
Upuzun Çalış Plajını, kum ve yuvarlak çakıllar oluşturur. Yazın en sıcak günlerde bile denizden esen meltem sizi bunaltmaz. Gün batımını burada izlemenizi tavsiye ederiz. Her türlü zevke hitap eden bar ve restoranlarla doludur. Anı zamanda en iyi rüzgâr sörfü alanlarındandır.

Yaka Köyü
Doğal ve tarihin iç içe olduğu Yaka Köyü, Tlos Antik kenti ve asırlık çınar ağaçları arasında akan buz gibi suların üstüne kurulmuş köşk restoranları ile Saklıkent turlarının en sevilen duraklarındandır.

Şövalye Adası
Tarihte Meğri adası, Fethiye Adası isimleriyle de anılan Şövalye Adası; Fethiye körfezini kapatan ince uzun, lades kemiği şeklinde bir adadır ve limanı korunaklı bir yer haline getirir. Bölgeyi çevreleyen adalar zincirinde üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Şövalye adasının batısında Kızılada, doğusunda Çalış Kumsalı, güneyinde Fethiye, kuzeyinde de açık deniz vardır. Limanın tam göbeğinde olan yerleşiminden dolayı, gün boyu güneş ışığını takip eder.

Hisarönü ve Ovacık
Fethiye ile Ölüdeniz’in arasında yer alan Hisaröünü günden güne bilinirliğini arttırıyor. Hisarönü’nde apart oteller den tutun da, her şey dâhil otellere kadar birçok konaklama seçeneği mevcut. Geceleri de hareketlenen Hisarönü, gece hayatına da renk katarken, Fethiye’nin bu eksiğini kapattı diyebiliriz. Ovacık’ta uygun konaklama için tercih edebileceğiniz bir yer.

Paspatur
Ahşap cumbalı evleri ile Fethiye'nin en eski yerleşim noktalarından biri olan Paspatur, alışveriş olanakları, barları ve restoranları ile de oldukça eğlenceli. Söylentilere göre Fethiye'ye gelip de Paspatur'un suyundan içenler bir daha Fethiye'den ayrılamazmış.

12 Adalar
Günlük tur tekneleri ile gezebileceğiniz adaları görmeden Fethiye’den ayrılmamalısınız. Turkuaz deniz, harika bir rüzgâr, sıcacık güneş, yeşillik ziyafeti ve muhteşem güzellikteki bakir koylarıyla doyumsuzdur…

Plajlar
Bembeyaz kumu ve turkuaz mavisi ile Ölüdeniz ve Kıdrak plajları, eşsiz havasıyla Çalış Plajı,  çakılı ve berrak suyu ile Belceğiz Burnu, orman ile denizin buluştuğu, piknik yapılabilen Kuleli, Büyük Samanlık ve Küçük Samanlık koyları. Kısacası, Fethiye’de her zevke ve her keseye uygun plaj mevcut…

Fethiye’de ne yapılır?

Yamaç paraşütü
Ölüdeniz’in doğu yakasını kaplayan Babadağ, yamaç paraşütü için dünyanın en iyi uçuş noktalarından biridir.  Bir pilot eşliğinde tandem atlayışı yapmak ve gökyüzünde süzülerek eşsiz manzarayı kuşbakışı görmek, yaşamınızda unutamayacağınız bir anıya dönüşebilir. Single atlayış yapmak isterseniz de bölgedeki seyahat acentelerinden ekipman ve transfer hizmeti sağlayabilirsiniz.
1975 metreye yükselen zirvede, yaklaşık 25 dakika süren uçuş boyunca şehrin tüm güzelliklerini aynı anda görüp, Belcekız Plajının yumuşak kumları üzerinde yolculuk sona eriyor.

Likya yolu, Trekking      
Likya yolunun, antik Likya’nın bilinen 45 Site Devletini birbirine bağlayan patikaların oluşturduğu bir ulaşım sistemi olduğu anlatılır. Gezide bağımsız anıt mezarlar, tepeleri süsleyen antik şehir surları ve bu surları birbirine bağlayan yollar, halk hamamları, halk çeşmeleri, tiyatrolar ve anıtmezarlar dikkat çeker. Yaklaşık 10.000 bitki türünün bulunduğu zengin bitki örtüsü de size eşlik eder üstelik.
Yürüyüş Fethiye Kaya mezarlarından başlayarak, Kaya Köyü ve çevresi, Ovacık köyü, Babadağ’ın 1975 mt yüksekliğindeki zirvesi, oradan da Faralya (Uzunyurt) köyü olarak devam eder. Buradan sonra yürüyüş daha kolay bir zeminde gerçekleşir. Kabak Koyunda yüzme molası verilir. Sidyma, Pınara, Letoon ve Xanthos, Patara antik kentleri geçildikten sonra, Kalkan ve Kaş’ta mola verilir.

Mavi yolculuk
Bir gulet kiralayarak kendi gurubunuz ve kendi oluşturduğunuz rota doğrultusunda koyları ve adaları keşfedebileceğiniz gibi, yeni tanışacağınız başka insanlarla birlikte çıkacağınız bir tekne ile de Akdeniz’in mavi sularında sakin bir yolculuk yapabilirsiniz.

Günübirlik tekne turları
Yaz sezonunda, saat 10-11 gibi Fethiye Limanı, Göcek ve Ölüdeniz-Belceğiz Plajından başlayan günübirlik yemekli tekne turuna çıkmadan Fethiye’den dönmeyin.

Sualtı dalışı
Kıyı şeridi boyunca rahatsız edici akıntı olmaması, bu spora yeni başlamak isteyenler için harika bir olanak. Bölgedeki deneyimli dalış merkezlerinden eğitim alabilirsiniz. Deneyimli dalgıçlar için seçilmiş yaklaşık 20 dalış noktasında bütün zevklere hitap eden sığ kayalıklar, etkileyici mağara, duvar ve tüneller mevcut. Ayrıca arkeolojik dalışlar yapmak da mümkün.

Rüzgâr sörfü
Merkeze 10 km uzaklıktaki sörf merkezinin bulunduğu Çalış Plajı, rüzgar sörfü öğrenmek ya da rüzgar sörfü yapmak isteyenler için ideal bir ortam. Deneyimli ve lisanslı eğitmenler eşliğinde kurslar veriliyor. En az 3 saatlik bir eğitim size ilk başta yeterli gelecektir.  
Fethiye'de rüzgâr, mart ayında başlayıp, ekim sonuna kadar devam eder.  Rüzgar termik olup son derece düzenlidir.

Kürek sporu
İç liman olan Fethiye, kürek yarışları ve kamp yeri olarak dünyanın sayılı yerlerden biridir. Kürek yarış alanı ve kayıkhanesi bulunur. Her yıl Ulusal ve Uluslararası yarışlara ev sahipliği yapar.

Kano    
Eşen Çayı üzerinde, lisanslı eğitmenler ve rehberler eşliğinde, doyumsuz güzellikler arasında akıntı yönünde kürek çekilerek yapılan yolculuk, 18 km’lik kumsalıyla antik Patara kentinde son bulur. Yaklaşık 15 kilometrelik parkur boyunca, yemek, çamur banyosu ve yüzme molası verilen serüven 6 saat kadar sürer.

Rafting
Adrenalini yüksek olan rafting, Köyceğiz - Beyobası köyünden başlayarak 14 km boyunca Dalaman çayında son bulur.

Jeep safari
Yörenin baş döndüren güzelliklerini doyasıya yaşamak, toza toprağa bulanmak, çamurlarla oynamak, sulara dalmak, leziz yöre yemeklerinden tatmak, köy kültürüne tanık olmak istiyorsanız bu tura katılın deriz. Dilerseniz; Kaya Köyü, Kelebekler vadisi, Kabak güzergâhını, dilerseniz; Tlos, Yakapark, Saklıkent, Patara hattını tercih edebilirsiniz. Eğer yalnızca tarihle ilgileniyorsanız, Letoon, Pınara, Sidyma, Ksanthos gibi antik kentleri kapsayan tura katılabilirsiniz.

Sanatsız olmaz
Fethiye Kültür Merkezi (FKM), Fethiye kordonun sonundaki meydanda bulunan etkinlik ve kültür merkezidir. Yılın her ayı aktif olan merkez, ciddi organizasyonlara imza atar. Çalış’ta günbatımı konserlerini, ünlü çelist Bünyamin Sönmez adına düzenlenen Fethiye Klasik Müzik Festivali programını takipte kalın.

Fethiye’de ne yenir?
Fethiye’de çok şık ve pahalı restoranlar olduğu gibi cebinizdeki para doğrultusunda da karnınızı güzelce doyurabilirsiniz. Örneğin şık balık restoranlarında taze balık yiyebileceğiniz gibi balık halinden kendi ellerinizle seçeceğiniz balıkla da ziyafet yapabilirsiniz. Fethiye kordonun sonunda kalan meşhur İksirci Tezcan’da peynirli veya karışık tostu muhakkak deneyin. Gözleme yiyin. Tantuniyi de bir öğününüze sıkıştırın.

Fethiye ve yöresinde birçok yabani ot, yemek yapılmak üzere kullanılır. Bu otlardan bazıları: Kıyışak, labada, körmen, cavırotu, ebegümeci, turpotu, çımkışak, nünü, inek memesi, ecibici, devetabanı, eşek turpu, gayazak, kokulu ottur. Bu otlar sıvıyağda soğan ile kavrulur, doğranmış otlar tencerenin içine konarak kavrulur. Tuz, salça ve toz biber ilave edilerek servise sunulur.
Ölemeç çorbası, İngil çorbası, yumurta bohçası, arapaşı, et kapaması, Babadağ keşkeşi, domatesli bulguru, sündürmesi, leğen böreği ve döndürmesi meşhur yemeklerindendir.

Fethiye’de alışveriş
Çarşı ve pazarlarında yöresel halıdan magnete, tekstilden dekoratif ürünlere kadar tüm hediyelik eşyalara rastlayabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan Erata AVM ve Kipa’da da ihtiyaçlarınıza cevap bulabilirsiniz.

Fethiye’de gece hayatı
Fethiye’de gece hayatı, Hisarönü ve çevresinde kurulan barlardan oluşuyor. Her türlü bar ve gece kulübü sıralı halde duruyor. Canlı müzik, sanatçılar ya da kendinizin şarkı söyleyebileceği mekânları tercih edebilirsiniz. Hisarönü barlar sokağının en popüler mekânları Timeout, Barrumba Club, Revilation, Green House ve Hakuna Matata’dır. Denize sıfır konumda yer alan mekânlar hem denize girmek hem de gece eğlencesinden vazgeçmek istemeyenler için Öludeniz'de bulunuyor. Crouses Bar, Buzz Bar, Help Bar alternatiflerinizden.