Bolca Eğlenebileceğiniz Büyük Balkan Turu

Avrupa’nın göbeğinde yer alan, bakıldığında da Türk kültürü ile hemen hemen aynı olan ama bambaşka, havasıyla, suyuyla, kültürü, denizi, müzesi ile çok daha farklı bir diyarda tur yapmaya ne dersiniz? Üstelik sizlere herhangi bir vize sormadan düzenlenmiş olan bir tura… Bunun için tabi ki en uygun çözüm Balkanlar ve Büyük Balkan turu olacaktır. Vizesiz girebileceğiniz ülkelere sahip olan Balkan ülkeleri, ister bireysel isterseniz de tur aracılığıyla gidin, size asla unutamayacağınız, muhteşem anlar ve görüntüler sunacaktır.

Birbirinden güzel şehirleri, tarihi dokuları, doğal güzellikleri ve havasıyla Balkanlar dünya üzerinde mutlaka ziyaret edilmesi ve görülmesi gereken bölgelerden biridir. Coğrafi olarak elverişli konumu ve iklimi ile yılın tüm aylarında ziyaret için elverişlidir.

Büyük Balkan turu öncesinde araştırmalar ve plan elbette yapılmalıdır. Sonuç olarak turistik bir gezi olacaktır ve plansız gitmek size zaman kaybettirecektir. Hazırlanacak olan plan tabii ki sizin tatil sürenize, gitme amacınıza ve bütçenize bağlıdır. Bu etmenlere bağlı olarak size en uygun Balkan turunu tercih edebilir, gezi süresince vaktinizi dolu dolu geçirebilir, bolca eğlenebilirsiniz.

Balkan turları keyifli bir gezi için de oldukça güzel ve eğlenceli bir aktivitedir. Özellikle yaz tatillerinde ve bahar dönemlerinde keyifle tercih edilen turlar ile grup olarak güvenle seyahat edebilir, keyifli bir hafta geçirebilirsiniz.

Peki balkan turu ile hangi ülkeleri görebilir, nasıl bir plan ve rota çizmelisiniz? Eğlenceli ve bol aktiviteli bir Balkan turu için tavsiyelerimizi izleyebilirsiniz.

Büyük Balkan Turu Hangi Ülkeleri Kapsamaktadır?

Eski Türk dönemlerinde sıra dağlar olarak anılan Balkan bölgesi, kuzeyinde bulunan Karpat Dağları, güneyinde bulunan Rodop Dağları ile Alpleri de içeren bir bölgedir. Bu sebeple de sıra dağlar adıyla anılmıştır. Bakıldığında Balkan turu kapsamında Hırvatistan, Kosova ve Bosna Hersek gibi bilinen eski Yugoslavya devletleri olduğu gibi Yunanistan ve Bulgaristan ise sadece yolculukta görülebilecek olduğundan kapsama dahil diyebiliriz.

En geniş haliyle baktığımızda Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek ve Kosova Büyük Balkan turu rotasını oluşturmaktadır. En ünlü Balkan şehirlerini, tarihi noktalarını, mimarisini, çarşılarını ve sahillerini bir arada bulabileceğiniz bir tur rotası oluşturmaktadır.

Belgrad, Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Mogren, Tiran gibi şehirleri birer birer gezecek, Balkanların havasını içinize çekeceksiniz. Balkan turu ile her bir ülkenin ve şehrin kendine has dokusu ile karşılaşacaksınız.

Büyük Balkan Turu Öncesinde Hazırlık

Öncelikle orada gezilecek olan yerler tam olarak planlanmalı ve önemli olan iki kavramı göz önünde bulundurmalısınız. Maliyet ve planlama kısmı burada çok önemlidir. Bir diğeri de gitmeden önce ufak araştırmalar ile tarihi ve kültürü hakkında genel bilgiler edinmek diyebiliriz. Büyük Balkan tununda gezilecek yerleri, ulaşım ve konaklama alanlarını da mutlaka araştırmalı ve mümkünse önceden ayarlamalısınız.

Büyük Balkan Turu Rotası

Gerekli araştırmalar sonrasında bölge için yapacağınız turun rotasını belirleyebilirsiniz. Öncelikle vizesiz olarak yola çıkmayı düşünüyorsanız Hırvatistan ve Slovenya listeden çıkarabilirsiniz. Ancak vizeniz var ise mutlaka buraları da görmenizi öneririz.

Sonuç olarak her şey tamamlandığında toplam 8 gün kadar süren 4 farklı ülke ve 6 şehir içeren bir vizesiz Balkan turu planladık. Eğer ki plajlara veya yüzmeye zaman ayırmak istemiyorsanız, bu sürelere çok daha fazla ülke sığdırabilirsiniz. Ama sadece ülke gezerek yeteri kadar keyif almak pek mümkün olmayacaktır. Bu sebeple de tüm şehirlerin tadından tuzundan faydalanın deriz!

Size sunacağımız rotadan bahsedecek olursak;

· Belgrad

· Saraybosna

· Mostar

· Kotor

· Budva

· Mogren Plaj

· Old Town

· Tiran

Yaz ayları için oldukça güzel bir rotadır ve bu 8 günlük plan size kısa sürede her bir şehri gezme imkanı sunacaktır. Büyük Balkan turu kapsamında gezilecek yerlerde yapılacak aktiviteler, girilecek denizler, ayrılmak istemeyeceğiniz plajlar da olacaktır. Ama bu rota haricinde tercih edebileceğiniz, alternatif olarak sunabileceğimiz rotalardan da bahsedelim.

1.Tur

Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya. 5 ülkeden oluşan bu tur sürecinde Sırbistan ile Karadağ arasında tren ile yolculuk edecek olursanız eğer çokça güzelliğe şahitlik edeceksiniz. Yolculuk ortalama 9 saat kadar sürmekte ama nefes kesecek manzaralar karşınıza çıkacaktır.

2.Tur

Bu tur da sizlere tüm Balkan ülkelerini görme imkanı tanımaktadır. Biraz daha detaylı olarak nasıl bir plan içerisinde olabileceğinizi açıklamak gerekirse:

1.Gün: Sırbistan gezisi ve Belgrad konaklama

2.Gün: Bosna Hersek gezisi ve Saraybosna konaklama

3.Gün: Bosna Hersek gezisi ve Saraybosna konaklama

4.Gün: Karadağ gezisi ve Kotor konaklama

5.Gün: Karadağ gezisi ve Budva konaklama

6.Gün: Makedonya turu ve Ohrid konaklama; ayrıca bugün Arnavutluk ve Tiran gezisi de yapabilirsiniz.

7.Gün: Makedonya gezisi ve Üsküp konaklama

8.Gün: Kosova gezisi ve Priştine gezisi sonrasında dönüş

Bu program sizi yoracak bir program gibi görülebilir ama baktığınızda hem tüm Balkanları gezmiş olacaksınız hem de tüm Balkanları görmüş olacaksınız. Büyük Balkan turu ile göreceğiniz çok sayıda yer olacak ve bu turlarla kendinize unutulmaz hatıralar katabileceksiniz.