BODRUM Anlatılmaz, yaşanır

BODRUM Anlatılmaz, yaşanır
Türkiye’nin doğası, denizi ve turizm canlılığıyla ün salmış otantik bir Muğla ilçesidir BODRUM… İster karayoluyla ister havayoluyla gidin; denizi görmeye başladığınız o yokuş başında başlar Bodrum aşkı… Bol oksijen dolu havası, denizi, beyaz evleri, daracık sokakları adeta büyüler insanı. Bir kez daha gelmek için gün sayarsınız bu olağanüstü Bodrum’a. Tıpkı Halikarnas Balıkçısının nam salmış sözleri gibi: ‘’Senden öncekiler gibi aklın kalarak inersin o yokuştan geri...’’

Bodrum’a nasıl gidilir?
Muğla ilinin batısında yer alır. Doğu ve batı limanlarının birleşmesiyle oluşan yarımada; kuzey, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrilidir. Doğusundaki Milas hariç herhangi bir idari sınırı yoktur. Bodrum’a ulaşım ise gayet rahattır. Şehrin hava ulaşımı Milas-Bodrum Havalimanı üzerinden sağlanır ve şehir merkezine uzaklığı 32 km’dir. Önemli bir karayolu kavşağında yer almazken, bu yönde ulaşım Milas üzerinden sağlanır. İstanbul’a 840 km, Ankara’ya 700 km, İzmir'e 242 km, Muğla'ya 111 km, Marmaris'e 165 km ve Fethiye'ye 234 km uzaklıktadır. Deniz yolunu tercih etmek isteyenler içinse üç büyük marina ve kurvaziyer yanaşma iskelesi mevcuttur. Bunlardan ilki merkezde bulunan Milta, diğeri Turgutreis’teki D Marin ve en görkemlisi Yalıkavak’taki Palmarina marinasıdır...

Bodrum’un boğmayan havası
Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan değişik özelliğe sahip Bodrum’da, yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlı geçer. Yarımada olarak mikro klima alan özelliği gösterir. Nem oranının en düşük olduğu yerlerdendir ki, bu da yaz aylarında boğucu sıcaklık hissi yaşattırmaz. En çok turist ziyareti bu mevsimde gerçekleşir.  Bahar aylarında da fazlaca tercih edilir. Özellikle Eylül-Ekim’de görülen zefir rüzgârının etkisi ne insanı sıcaktan bunaltır ne de soğuktan üşütür. 

Bodrum’un yeşilliği
Bodrum-Milas karayolunun batısında yer alan kısımda bitki örtüsü yer yer çalılık ve fundalıklar ile çeti adı verilen dikenli otlarla kaplıdır. Karayolunun doğusunda yer alan kısım iğne yapraklı kızılçam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçlarıyla kaplıdır. İlçe arazisinin %61,3’ü ormanlık olsa da son dönemlerde görülen orman yangınlarıyla, bu oran ne yazık ki düşüş göstermiştir.  

Dünden bugüne Bodrum 
Bodrum’un Antik çağdaki adı Halikarnassos yani Türkçe okunuşuyla Halikarnas’tır. M.Ö 484 yılında ’Tarihin Babası’ olarak bilinen Heredot, burada doğmuştur. Heredot’a göre Dor’lar tarafından kurulan Halikarnassos’a zamanla Leleg ve Karya’lar gelerek, batı rüzgârı anlamındaki Zephyros Adası'na, yani şu anda Bodrum Kalesi'nin bulunduğu yere yerleşmişler. Karya bölgesinin başkenti olan Halikarnassos bu dönem en parlak devrini yaşamış. M.Ö 386 yılında ise egemenlik Persler’e geçmiş. Kral Mausolos‘un anısına kız kardeşi ve karısı Artemisia tarafından dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum’da (Halikarnas Mozolesi) bu dönemde yaptırılmış.

M.Ö. 192’de Romalıların eline geçmiş ancak bu dönemde önemli bir gelişme göstermemiş. M.S. 395 yılında Bizanslıların, M.S. XI. yüzyılda Türklerin eline geçmiş. I. Haçlı savaşlarında Bizanslıların, XIV. yüzyılda tekrar Türklerin olmuş. 1405'te Rodoslu St. John Şövalyelerinin egemenliği altında imiş. İşte o dönem, Zephyria'da Hristiyanlığın önemli önderi St. Peter, (Aziz Peter) adına Bodrum Kalesinin yapımına başlanmış. 1522'de Osmanlı Devleti’nin yönetimi sırasında zindan olarak kullanılmış kale. Halikarnassos ismi zamanla Petrium, Petrum ve Podrum olarak değişmiş. 1523 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında ise Osmanlı topraklarına katılmış ve Cumhuriyetin ilanından sonra da adı Bodrum olarak değiştirilmiş.

Bodrum hakkında bilmedikleriniz
Dünyanın ilk kadın amirali Artemis’in, Osmanlı amirali Turgut Reis’in ve şair Neyzen Tevfik’in memleketidir Bodrum. Süngercilik ve mandalina yetiştiriciliğiyle geçimini sağlayan insanların, küçük yerleşim yeriydi eski Bodrum. 1960’lara kadar çoğu insan tarafından bilinmeyen, sadece onu keşfedenler tarafından bilinen küçük bir yerdi. Bodrum’u ilk keşfedenler Halikarnas Balıkçısı yani Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır... Her ne kadar yazdığı siyasi yazılar nedeniyle buraya sürgüne gönderilse de o, burayı; hiç ayrılmak istemediği cennet bir yuva olarak görmüş hep. Bunun için de 'başka yerde olup nur içinde yatılacağına, burada nur içinde yaşanır' demiş. Sonrasında Sabahattin Eyüboğlu, Şadi Çalık, Melih Cevdet gibi değerli sanatçılar düzenledikleri mavi yolculuklarla Bodrum’u keşfetmişler. Günümüzde de ‘Sanat Güneşi’ Zeki Müren ile çokça anılır Bodrum.  

Bodrum gezisi
Bugünün Bodrum’u ise hem yerli hem de yabancı turistlerin tercih ettiği beldelerin başında geliyor. Halkı turizm, ticaret, el sanatları, balıkçılık, ormancılık ve bitkisel üretimle geçimini sağlar.  Gecesi de gündüzü de bambaşkadır. Üstelik, her tarza hitap eder. Lüks otelleri, ucuz ve şirin pansiyonları, pahalı restoranlarının yanında, salaş yemek mekânları, adından fazlaca söz ettiren ünlü plajları olduğu gibi, halk plajları da mevcuttur. Her koyu cennet, her koyu mavilik; unutulmaz görselliktedir. Tarihi mekânları, alışveriş merkezleri, sahilleri, plajları, gece eğlenceleriyle bir başka güzelliktir Bodrum…  

Bodrum’da gezilecek tarihi yerler

Bodrum Kalesi
Bodrum’un en meşhur ve her yerden görülebilen kalesidir. 15. Yüzyılda St. Jean şövalyeleri tarafından inşa edilen kale, içi içe 3 surdan ve 5 kuleden oluşur.  En yüksek yeri deniz seviyesinden 47,50 metre yükseklikteki Fransız kulesidir. Bu kuleden başka İngiliz, İtalyan, Alman kuleleri ve yılanlı kule olmak üzere dört kulesi daha vardır. Kareye yakın planlanan yapımı 100 yılı bulmuştur. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum, depremler ve istilaların etkisiyle zamanla yıkılmış ve mozolenin mermerden taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmış. Şövalyeler zamanında içinde var olan kilise, 1525 yılında camiye çevrilmiş. 1895 yılında da içine bir hamam eklenmiş. 15. Yüzyıldan günümüze savaşlara, farklı kültürlere tanıklık etse de dimdik ayakta kalmayı başarmış. Kaleyi gezmek yaklaşık yarım gününüzü alabilir ama size tavsiyemiz güneşin çok yoğun olduğu saatlerde geziye çıkmamanız.

Su Altı Arkeoloji Müzesi
Dünyanın en büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren müze, 1964 yılında Bodrum Kalesinin içinde açılmış. 14 adet sergi salonu ile dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahiptir. Müzede en çok ilgi çekenler; Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıklarının sergilendiği bölümdür. Serçe Limanı Cam Batığı Salonu'nda 1025 yılında batan dünyanın en eski batık gemi kalıntısı da görülmeye değer önemli eserlerdendir. Bu tekneden 3 ton kırık ve sağlam cam çıkarıldığını biliyor muydunuz? Ayrıca dünyanın en büyük İslam Cam Koleksiyonu da yine burada sergilenir.

Halikarnas Mozolesi 
Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Mausoleum‘un yapımına M.Ö. 355’te Karya Satrabı Mavsolos zamanında başlanmış. Ölümünden sonra kız kardeşi ve karısı Artemissia yapımına devam etmiş. Eser ion düzeninde 36 sütunun süslediği orijinali 46 metre yüksekliğinde olan ve tepesinde bir zafer arabası bulunan 21 basamaklı bir piramidin taçlandırdığı dev bir anıt mezar olarak biliniyor. M.S. 13 yüzyıla kadar korunan antik mezar, önce bir depremle yıkılmış daha sonra da taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmış. Bu mezara ait birçok kabartma ve heykeller 1856 yılında İngiliz arkeolog C. Newton tarafından British Museum‘a götürüldüğü için; anıta ait eserlerin çoğu British Museum‘da, çok az bir kısmı da Bodrum‘da sergilenmekte.

Antik Tiyatro
Helen döneminden kalan uzun dikdörtgen bir yapıdır. 13.000 kişilik olup, sahne orkestra ve oturma yeri olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Her iki uçta oyuncuların gireceği birer kapı ve bunlardan başka 3 ana giriş kapısı daha bulunur. 1973 yılında yapılan kazılardan sonra açık hava müzesi olarak düzenlenen Antik Tiyatro, özellikle yaz aylarında içinde düzenlenen çeşitli organizasyonlar ve ünlü isimlerin konserleriyle adından oldukça söz ettiriyor. 

Bodrum Mindos Kapısı
Halikarnassos‘un iki giriş kapısından biri olan Mindos Kapısı, Bodrum‘un batı tarafında yer alır. Günümüze kadar ne yazık ki sadece duvar kalıntıları kalmıştır. Kazı ve restorasyon çalışmaları ise halen devam ediyor. Büyük İskender şehri kuşatmaya M.Ö.333 yılında bu kapıdan girmiş. Çok zorlu bir direnişten sonra şehri fethetmiş ve Mausoleum hariç tüm şehri tahrip etmiş.

Osmanlı Tersanesi – Bodrum Limanı
Bodrum'un merkezinde marinanın kuzey batı tarafında bulunan ve son dönemde restore edilmiş olan Bodrum Osmanlı Tersanesi ve Kulesi de Bodrum'da görülmeye değer tarihi yerlerdendir. Osmanlı Tersanesi'nin tarihi 1775'li yıllara dayanıyor.

Bodrum’da gezilecek koylar
Bodrum’un mavisi, denizi bir başkadır. Sıcaktan sıkıldığınızda deniz sizi gerçekten serinletir. Üstelik her koyu başka bir hava yaratır insanda. Serin sularıyla koyların tadını çıkarmak adeta ömrü uzatır nitelikte. Gelin birlikte koyları daha yakından tanıyalım.

Bardakçı koyu
Bodrum’da denize girilebilecek en güzel ve bakir koylardan birisidir. Bodrum merkeze en yakın olan küçük ve sevimli bir köydür. Manzarası için ‘enfes’ denilse yalan olmaz. Rahmetli Zeki Müren, yaşadığı yıllar da hep burada denize girdiği için meşhur olan bir koydur. 

Gümbet
Adını sayısız beyaz kubbeli yağmur sarnıçlarından alan Gümbet, yarımadanın en ünlü koylarından biridir. 600 metrelik kum plajı ile banana, ringo, parasailing ve jet ski gibi her türlü deniz sporuna ev sahipliği yapar. En önemli farkı ise Halikarnas Balıkçısının mezarının burada bulunuyor olmasıdır. Türk ve dünya mutfağı ile birçok damağa hitap eden Gümbet’te lokantalar, kafeler, özellikle de ünlü dj’lerin çıktığı gece kulüpleri bulunur. Clup Posh ve Mystery Disco en meşhurlarındandır. 

Bitez 
Bodruma 10 km. uzaklıkta olan Bitez, köyle deniz arasındaki araziyi kaplayan mandalina bahçeleri ile maviyle yeşilin birleştiği en güzel köşelerdendir. Ormandan çok denize yakın olduğu için Bitez yalısı olarak bilinir ve türkülere ev sahipliği yapmıştır. Taş evleri ve patika yollarıyla oldukça sessiz bir atmosfere sahiptir. Pek çok farklı zevke hitap eden kafe-barları, minderlere yayılıp, hamakta keyif yapacağınız mekânları vardır. Mavi bayrağa sahip halk plajı olduğu gibi Mor, Beyaz ve Sarnıç gibi popüler plajları görülmeye değer. Bodrum sınırlarını aşan dondurması ve ev mantısı da çok meşhurdur. 

Orta Kent-Yahşi
Bodrum’a 14 km uzaklıktadır. Ortakent evleri, yöresel mimarinin en güzel örneklerini yansıtır. Ortakent denince akla kumsalındaki zambaklar, tepesindeki yel değirmenleri ve üzüm kokuları gelir. Ortakent’ten Yahşiye uzanan sahil, birçok restoran ve işletmeye ev sahipliği yaparken, her zevke ve keseye hitap eder. Konaklama için de güzel bir tercihtir. Yahşi koyu ise mavi bayraklı temiz denizi ve kendine has kumsalıyla ile farkını ortaya koyar. Şehir merkezinden kalkan minibüslerle ulaşım da oldukça rahattır.

Kargı- Bağla Koyu
Yahşiden sonra gelir. Günlük tur teknelerinin mola yerlerinden biridir. Kum tercih etmek isteyenler ve birden derinleşen deniz sevmeyenler için uygundur. Camel Beach (Deve Plajı) en popüler plajıdır. Burada bulunan develere binerek sahilde deve keyfini yaşayabilirsiniz. Su sporları da yapılır. Üstelik kamp yapmaya oldukça elverişlidir.

Aspat 
Bağla'dan sonra gelen ve yöresel türkülerde adı geçen Aspat'ın eski adı Aspartos'tur. Klasik Çağ'dan günümüze dek gelen çeşitli uygarlıkların kalıntılarına rastlanır.  Mavinin tüm renklerine hâkim denizi ve tenhalığıyla sevilir. 

Akyarlar 
Önerilen en güzel koylardandır. Nefis bir kumsala ve pırıl pırıl bir denize sahiptir. Antik adı Arhialla olan Akyarlar’da sörf ve rüzgâr sörfü yapılır. Karaincir’i de es geçmemek lazım. Kumlu deniz tercih edenler için güzel bir alternatiftir. 

Turgutreis 
Adını ünlü Türk denizcisi Amiral Turgutreis'ten alan kasaba Bodrum'dan sonra, yarımadanın en kalabalık ve otantik yerleşim merkezidir. Gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Turgutreis mandalina bahçeleri ile ünlüdür. Sabancı Parkı, marinası, çocuk parkı ile yediden yetmişe herkese kucak açar. Restoranları, kafeleri, akşamları sahilde kurulan takı pazarı, cumartesi günkü kıyafet pazarı ile de oldukça popülerdir. 

Kadıkalesi 
Berrak bir deniz ve narenciye bahçeleri ile çevrili olan Kadıkalesi, Bodrum'a 23 km. uzaklıktadır. Adını Helenistik dönem mimarisinin örneklerinden olan kale kalıntısından almıştır.

Gümüşlük 
Yakamozu, rüzgarı ve günbatımı ile çok popüler olan Gümüşlük, yarımadanın en eski yerleşim birimlerinden biridir. Gümüşlük diye bilinen, MÖ IV. Yüzyılda Halikarnassos Kralı Mausolos'un kurduğu Mindos şehri, antik yazarların sıkça sözünü ettiği kentlerden biridir. Tam karşısındaki Tavşan Adası, eski limanın antik mermer taşlarıyla Gümüşlük’e bağlanıyor. Bileklerinizi biraz geçen olağanüstü suyun içindeki mermer yolda yürümek ise ayrı bir güzelliktir. Berrak denizi ve balığı ile ünlü olan Gümüşlük’te güneşin çekildiğini izlemek muhteşem ötesidir. Özellikle rezervasyon yaparak yerinizi garantileyeceğiniz Limon Kafe’den de gün batımını muhakkak izlemelisiniz. Sonrasında da kıyıdaki balıkçılardan birine girerek taze balıkların ve eşsiz zeytinyağlıların tadını yıldızların altında çıkarmalısınız.

Yalıkavak 
Yarımadanın kuzeybatısında yer alır. Yel değirmenleri, denizi, balığı ve narenciyesi ile ünlü olan Yalıkavak’ın bir diğer özelliği de en ünlü süngercilerin buradan çıkmasıdır. En takdir edilen plajlardan Sebastian, X Beach, Xuma ve Magi’de buradadır. Palmarina yat limanı ile öğleden sonra gezmelerinin, alışverişin ve gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz. Memedof, Sait, Barboom gibi ünlü balık restoranlarının da burada olduğunu es geçmeyelim.

Gündoğan
Güzelliğini en doğal biçimiyle hala korumakta olan Gündoğan Koyu, Bodrum'a 18 km. uzaklıktadır. Mandalina bahçeleri ile ünlüdür. Sabah uyanınca yelkenli sörflerin süzülüşünü seyrederek kahvaltı edebileceğiniz, akşamları inanılmaz bir sessizlikle huzur bulabileceğiniz denizi ve kumsalıyla harika bir koydur.

Gölköy
Yarımadadaki ormanlık alanın deniz ile buluştuğu Gölköy, Bodrum'un 13 km. kuzeyindedir. Zeytin, mandalina ve çam ağaçlarının, palmiyelerin yeşilliği ile kaynaşmıştır. Kuzeye bakması nedeniyle her zaman yemyeşildir. Butik otelleri, fantastik iskeleleriyle ile gün geçtikçe modernleşen Gölköy’ün en ünlü plaja Bianca Beach’tir.

Göltürkbükü
Son zamanlara kadar Bodrum’un doğa harikası küçük köylerinden biriyken; şimdilerde son derece modern ve pahalı plajların olduğu, özellikle de sosyetenin rağbet gösterdiği uğrak bir yer konumundadır. Kuum, Maçakızı, Maki en ünlü plajlarından olup, happy hour partileri ve gece eğlenceleri koya ayrı bir renk katmaktadır.

Torba
Bodrum'a 5 km. uzaklıkta sakin bir köydür. Çam ve zeytin ağaçlarının yeşilliği ile pırıl pırıl bir denizin kaynaştığı şirin ve hareketli bir koy olan Torba'dan Didim, Milet ve Priene'ye tekne turları düzenlenir.

Güllük
Sakin ama görülmesi gereken bir sahil yerleşim bölgesidir. Milas ilçesine bağlı bir mahalle konumunda olmakla birlikte, kasaba görünümüne sahiptir. Sessizlik ve klasiklik arayanların vazgeçilmez yerlerindendir.

Güvercinlik 
Bodruma 25 km. uzaklıkta, yeşil ve mavinin iç içe geçtiği harika güzelliğe sahip bir koydur. Bu doğal ve doyumsuz görkemliliğin yanında, karşısında bulunan Salih Adası ile de ilgi çeker. Balık çiftlikleri de meşhurdur. 

Karaada
Bodrum'a yaklaşık 6 km. mesafede bulunan Karaada, şifalı sıcak suyu ile ünlenmiştir. Doğal bir mağaradan çıkan bu şifalı suyun ve mağaradaki çamurun çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği söylenir.

Ada Boğazı (Akvaryum) 
Suyun berraklığı nedeniyle Akvaryum adını almıştır. İç adanın açıklarında 30 m'ye kadar derinliği olan denizin tabanını çıplak gözle görmek sizi daha bir keyifli kılar.

Mazı
Bodrum’a 53 kilometre uzaklıkta bulunan Mazı, tabiri yerindeyse bakir bir cennettir. Kafanızı dinleyip enerji depolamayı planlıyorsanız burası tam size göre. Mazıköy‘ün tepelerindeki zeytin ve çam ağaçlarının arasından süzülerek gelen serin ve hoş rüzgârlar eşliğinde, billur gibi suyu girmek ayrı bir güzellik emin olabilirsiniz.  Çadır kampları için de tercih edilen bir bölge.

Bodrum’da kültür sanat
Bodrum'da 2003 yılından beri her yıl yaz aylarında Uluslararası Bodrum Bale Festivali düzenlenir. Bu festival Türkiye'nin ilk ve tek bale festivali olma özelliğini taşıyor üstelik. 2010 yılından beri Bodrum Barok Müzik Festivali, 2014 yılından beri de Uluslararası Bodrum Bienali düzenlenmekte. Ayrıca kalede ve antik tiyatroda verilen açık hava konserleri, yazın iple çekilen eğlencelerinden... 

Bodrum’da ne yenir?
Bir simit ya da poğaça alıp sahile çömelip kahvaltı edebileceğiniz gibi, şık restoranlarda da kahvaltı ederek güne başlayabilirsiniz. Plajda güneşlenirken ise süt mısır, yaş badem, çıtır simit ya da midye dolmadan en az birini tatmalısınız. 

Gelelim Bodrum yemeklerine… Dünya mutfağından yöresel lezzetlere kadar birçok seçenek bulabileceğiniz ama hâkimiyetin Ege Bölgesinde olduğu bir mutfağa sahiptir Bodrum. Akdeniz ve Rum mutfağından izler de taşır. Otları oldukça meşhurdur. Kavurarak, kızartılarak ya da zeytinyağlı olarak yenir.  Zaten zeytinyağlılar öne çıkan lezzetlerdir. Deniz ürünleri de çok tüketilir, çünkü taptazedir. Çökertme kebabı, sebzeli döneri ve mantısı da özeldir. Yöresel tatlardan oluşan patlıcan reçeli, üzüm köftesi, bodrum lokmasını ve Bitez dondurmasını da denemeden geçmeyin deriz.

Bodrum’da alışveriş
Bodrum’da bulunan açık hava pazarları tatilcilerin keyifli alışveriş yapabilecekleri yerlerdir. Hediyelik eşya, yiyecek ve tekstil adına birçok şeyin yer aldığı pazarlardan alışveriş yapabilirsiniz. Dilerseniz Oasis, Midtown, Palmarina gibi büyük alışveriş merkezlerinde de dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulabilirsiniz.

Bodrum’da gece hayatı
Bodrum, gençler ve kendini genç hissedenler için gündüzüyle geçesiye güzel bir alternatif.  Gece hayatı da oldukça hareketli olan Bodrum’da her zevke uygun eğlence mekânı bulunur. Sahillerde bile guruplar gitar çalıp, dans ederek bir anda ilçeyi eğlence merkezi haline dönüştürebilir.  

Rock sevenlerdenseniz, Bodrum’un merkezinde bulunan en ünlü Rock barı Körfez ve diğerleri ilginizi çekebilir. Popüler müzikten hoşlanıyorsanız yine merkezde bulunan köpük partileriyle bilinen Halikarnas, Fink, Küba, Vittoria, Dada ve canlı müzik yapan Marina Yacht Clup, Gümbet’te Clup Posh, Türbükü’nde Shipahoy ve Sess, Yalıkavak Palmarina’da bulunan Agency ve Billionaire size hitap edecektir. Yine merkezden Avrupa’nın en büyük yüzen diskosu Catamaran ile denize açılarak farklı bir eğlence yaşamanız mümkün. Canlı müzik dinlemek ve ünlü isimleri yakından görmek de isteyebilirsiniz. Bunun için her sezon farklı yerlerde çıkan ünlü isimleri takipte kalmanız gerekecek. Fasıl ve türkü severleri de memnun edecek birçok mekânı içinde barındıran Bodrum, eğlence severlere sınırsız hizmet sunuyor.