Balkan Turu Sırasında Fotoğraf Çekinebileceğiniz Yerler

Doğasıyla, tarihiyle, kültür ve coğrafyasıyla, kısaca her şeyiyle ilgi odağı olan Balkan ülkeleri, saf duruşu ile de özellikle sanat severleri, doğa ve tarih severleri kendine çekmektedir. Son dönemlerde de bu muhteşem doğayı, tarihi gezmek isteyen insanların sayısı git gide arttığı için Balkan turları sayısı da arttığını gözlemlemek mümkün. Birbirinden güzel şehirleri ve doğal güzellikleri tek bir tur aracılığıyla kısa sürede görmek mümkün hale gelmiştir. Tarihe ve farklı coğrafyaları görmeye meraklı insanlar için oldukça elverişli olan Balkan turları, her yaştan insan için gezmek, görmek ve yeni yerleri tanımak için güzel noktalar sunmaktadır.

Avrupa’nın birçok ülkesini kapsayan Balkan turları ile birçok tarihi ve önemli yeri gezip görme imkanı sunar. Hayatınızda fotoğraf çekilebileceğiniz nadir yerleri bir araya toplamakta ve sizi birbirinden ünlü şehirlerin havasına sokmaktadır.

Özellikle de fotoğraf çekmeyi sevenlerin ilgi odağı olan Balkan ülkeleri, vize istese de istemese de her ülke ile fotoğrafçıları kendine çekmektedir. Peki ya fotoğraf çekmek için balkanlara gidiyorsanız, en güzel fotoğrafları nerede yakalayabilirsiniz?

Bu yazımızda da siz fotoğraf çekmeyi sevenlere Balkan turları sırasında fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden bahsedeceğiz. Bu yerlerin bazıları çok bilinen, bazıları ise az bilinen yerlerdir. Ama her biri masalsı olduğu için muhteşem kareler yakalanabilir.

Haydi gelin Balkan turları sırasında fotoğraf çekebileceğiniz güzel yerleri inceleyelim.

Veliko Tırnova/Bulgaristan

Nostalji görüntüler ile çok güzel fotoğraf kareleri ortaya çıkabilmektedir. Bunu fotoğraf çekmeyi sevenler bilir. Bulgaristan’ın da en nostaljik şehri olarak bilinen Tırnova, yüce anlamında gelen Veliko kelimesini de başına alınca yoğun ilgi görmeye başlamış olan yerler arasına girdi. Her sene turistlerin olmazsa olmazı ve Eski Bulgaristan döneminin de başkentidir. Fotoğraf çekmek isteyenlerin de Balkan turu sırasında rotasına eklemesi gereken yerlerdendir.

Köstence/Romanya

Romanya’nın Bodrum’u olarak anılan Köstence, ülke için turizm ve denizcilik şehridir. Yıl içinde her dönem ziyaretçi almakla birlikte, orada yaşayanlar için de tabiri caizse, tam bir hafta sonu kaçamağı yapılacak şehridir. Fotoğraf çekmek isteyenlere de hem tarihiyle hem de limanları ile bir bütün meydana çıkarıyor ve unutulmaz anların karesini yakalama fırsatı vermektedir. Liman manzarası ve mimarisiyle birbirinden güzel manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Ovidius Meydanı’nda Ovidius heykelinin fotoğrafını çekebilir, Cenevizliler’den kalma deniz fenerini yakalayabilirsiniz.

Vidin/Bulgaristan

Tuna Nehri kıyısında kurulmuş olan Vidin şehri, muhteşem görülmesi gereken bir tarihe sahiptir. Köprüsü ile zaten tüm dünyada bilinen Vidin, Osmanlı Tarihinde de önemli bir yerdeydi ve bu sebeple de Osmanlı’ya dair tarihi eserler bulundurmaktadır. Kalesiyle ve surları ile ve hatta tarihi tüm yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Vidin kalesi fotoğraf çekmek isteyenler içinse karpostal niteliğinde anlar sunacaktır. Ayrıca tarih müzesi dış yapısı ve içeriğiyle ilginizi çekebilir.

Gevgeli/Makedonya

Yunanistan sınırına çok yakın olan bu köy, yani Gevgeli Köyü, buraların da Las Vegas’ı olarak anılmaktadır. Gazinolarıyla çok meşhur ama bir o kadar da şirin köydür. Bütün bunların yanı sıra sahip olduğu nostaljik ve eski görüntüsü ile de fotoğraf çekmek isteyenlere hem çok sıcak hem de çok güzel pastel görüntüler sunmaktadır.

Debre/Makedonya

Makedonya sınırlarının batısında yer alan Debre, Arnavutluk ile sınır bölgedir. Doğa severlerin her sene ilgi odağı olan Debre, çevresindeki dağları, gölleri ve nehri ile de tam bir doğa turu sunacaktır. Atatürk’ün dedesinin de bu köylerden geldiği bilinmektedir. Fotoğraf çekmek isteyenler için de doğası ve köy görüntüsüyle masalsı görüntüler katacaktır. Güzel kareler için özellikle Portekiz köprüsü ve Debre Libanos manastırını ziyaret edebilirsiniz.

Tranvnik/Bosna Hersek

Vezirler Şehri olarak anılan Travnik, Bosna Hersek merkezinde yer alan şehirlerden birisidir. Osmanlı Döneminde birçok devlet adamına ev sahipliği yapmış olan bu şehir, özellikle de camileri ile ünlüdür. Tek bir fotoğraf karesine 40 tane cami sığdırabilirsiniz ve Osmanlı görüntüsü ile de hem kendini korumuş olan hem de fotoğraf severlere muhteşem kareler sunacak olan bir yerdir. Travnik kalesi tarihi dokusuyla ilginizi çekebilir. Ayrıca Vlasic dağı ise kayak, yürüyüş yapan doğaseverler ve fotoğrafçılar tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Balçık/Bulgaristan

Karadeniz’e kıyısı bulunan Balçık, Bulgaristan için özellikle de yaz turizmi mekanıdır. Dobriç sınırlarında bulunmaktadır ve muhteşem konaklama yerlerine sahiptir. Hem görünüm hem de tarihi açıdan bakıldığında turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ve mimarisi ile de konaklamak isteyenlerin vazgeçilmez yerlerinden olmuştur. Fotoğraf severler için de Balçık sarayı, müzeleri, botanik bahçe ve parkları, geçmişi birebir hissettiren tarihi evleri ve denize olan kıyısı ile muhteşem fotoğraf kareleri çıkarılmasına imkan sağlayan önemli bir bölgedir. Baltata ise koruma altında olan bir doğa alanıdır ve güzel fotoğraflar çekebileceğiniz yerler arasındadır.

Balkan turları sırasında fotoğraf çekebileceğiniz yerler, sizi destansı bir yolculuğun içinde hissettirecek ve bu unutulmaz yolculuğu fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirecektir. Balkan turları; Bulgaristan’dan Bosna Hersek’e kadar Balkanların en güzel şehirleri ve tarihi noktalarını makinenize sığdırmanıza imkan sağlayacaktır. Profesyonel fotoğrafçılar için halihazırda bilinen ve oldukça tercih edilmektedir.

Hem kültürel hem sanatsal bir aktivite olan Balkan turları 2020 yılında da tüm hızıyla devam edecektir. Birbirinden güzel ülkeleri, şehirleri ve mekanları görmek için tur fırsatlarını kaçırmamanızı öneririz.