BALİ Tanrıların cenneti

BALİ Tanrıların cenneti
Tanrıların adası olarak bilinen Bali, dev tapınakları, maymun ormanları, pirinç tarlaları, dağları, nehirleri kısacası muhteşem doğasıyla hayranlık bırakan eşsiz bir cennet.  

Güneydoğu Asya’nın en etkileyici ülkelerinden olan Endonezya’nın 17 bin adasından biridir Bali, üstelik en popüleri. Sundra Adalarının en batısında yer alır. Batıda Java ve Lombok Adaları, doğuda Sumbawa, Flores, Sumba, Timor adalarına komşudur. 3,1 milyonluk nüfusunun yaklaşık %94’ü Hindulardan oluşur. 

Başkenti Denpasar olan Bali’nin en önemli ikinci büyük yerleşimi ise Singaraja’dır.  Nusa Penida, Nusa Lembongan ve Nusa Ceningan olmak üzere, Bali Boğazı ile birbirlerinden ayrılan üç küçük adacığı bulunur. En yüksek noktası, 1960’te patlayan ve halen aktif bir yanardağ olan Agung Dağı’dır.

Bali’ye nasıl gidilir?
Bali’deki hava alanı Denpasar (DPS) bölgesinde bulunan Ngurah Rai International Airport’dur.  Buraya ulaşım için farklı havayolları alternatifleri mevcut.  Bu yüzden yolculuğunuzu ya uçuş süresine göre ya da hesaplı oluşuna göre siz belirleyeceksiniz.  THY ile 14-17 saat süren Kuala Lumpur aktarmalı, Qatar Airways ile15-17 saat süren Doha aktarmalı, Singapore Airlines ile 15 saat süren Singapur aktarmalı ya da 19-21 saat kadar süren Emirates ile Dubai aktarmalı bir yolculuk tercih edebilirsiniz. 
Giderken vize almanıza gerek yok. Havalimanında vize için 35 dolar ödeyerek adaya rahatça giriş yapabiliyorsunuz. Pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerli olması gerektiğini hatırlatalım.

Bali’ye ne zaman gidilir?
Endonezya’da yalnızca iki mevsim bulunduğundan 6 ay yağmurlu, kalan 6 ay ise nemli ve sıcak bir dönem olan kuru sezondur. Kuru mevsim ve kuzey yarım kürenin yaz tatili zamanı, Mayıs Eylül aralığıdır. Bu dönem ve Noel- yılbaşı zamanı adada bolca turist vardır. Kasım ve Mart arası Bali için düşük sezonun yaşandığı dönemlerdir. Yağmur mevsimi Kasım’da başlar ve sıcaklık ortalama 21 derece civarındadır. 

Bali’de nerede kalınır?
Bali’nin birçok şehri olduğu için konaklama için de seçenekleriniz oldukça fazla. Genellikle Güney şehirleri birbirlerine yakın olduklarından daha çok tercih edilir. Öncelikle ne istediğinize karar verin. Doğa mı, tarih mi, su sporları mı? 
Bali’de konaklama bizim ülkemize göre çok daha ucuz olduğundan daha lüks otellere yönelebilirsiniz. Nusa Dua hem lüks hem de uygun otellerin bulunduğu bir yerdir. Başkent Denspesar, Monkey Forest ile ünlü Ubud, Jimbaran,  plaj ve spor imkânlarıyla Seminyak, sörf için ve ekonomik olması adına Kuta, popüler merkezleri.  

Bali’de ne yenilir?
Bali mutfağında değişik soslar ve zencefil kökleri çok fazla kullanılıyor. Özellikle 13 baharatın karışımı olan “Balinese Spice Mix” adı verilen, yabani zencefil sadece Bali’de olduğu için yemeklerin aromasının buraya özel olduğunu belirtelim.

Bali Adası‘nın olmazsa olmazı pirinçtir. Kızarmış pirinç anlamına gelen“nasi goreng” Bali halkının ulusal yemeğidir. Adanın yerel yemekleri; Endonezya salatası ‘’ Gado gado’’, , Kızartılmış pirinç ‘’Nasi Goreg’’ ve kızartılmış tavuk ‘’Ayam goreg’’dir.  

Bali’deniz ürünleri efsane diyebiliriz. Hem fiyatlar çok ucuz hem de oldukça lezzetli. Tropik meyveleri de es geçmeyelim. Snake fruit , Passion fruit, mangosteen, durian, rambutan, lychee ise tatmanız gereken r tropik tatlar arasında.

Bali’de ne içilir?
Bali’nin en meşhur şeylerinden biri de kahvesidir. Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen Kopi Luwak, Endonezya’nın Sumatra Adası’nda üretilir. Kopi Luwak bir tür misk kedisi olan ‘Paradoxurus’un yediği kahve çekirdeklerinin dışkısından elde edilir. 

Bali Tapınakları
Bali’de halk, Tanrıların ruhlarını korumak için bol bol dua eder. Sayısız tapınakları vardır. Elbette seyahatiniz sırasında bütün hepsini gezmeniz mümkün değil. Ama önereceklerimizi görmeden gelmeyin deriz. 

Tanah Lot Tapınağı 
Bir HinduTapınağı olan Tanah Lot, açık denizde yıllar içinde  gel git etkisiyle şekillenen geniş bir kayalık üzerine oturtulmuş. Görkemli bir deniz manzarasına sahip… Tapınağın 15. yüzyılda rahip Nirartha tarafından yapıldığı söyleniyor. 

Uluwatu Tapınağı
Manevi sütunları olduğuna inanılan altı temel tapınaktan ve mutlaka ziyaret edilmesi gerekenlerden biri… Dik bir uçurumun üstünde, kayalıkların tepesinde Hint Okyanusuna baktığınızda muhteşem bir yer. Güneşin güne muhteşem vedasına tanık olacağınız günbatımı manzarası tek kelime ile harika. Kecak dans gösterisini de izlemeden dönmeyin.

Goa Gajah Tapınağı
Gerçek ismi ‘’fil nehri’’ olan tapınak ‘’fil mağarası’’ olarak da bilinir. 1929 yılında bulunan tapınağın ilk zikir törenlerinin 14.yy’a kadar uzandığı söyleniyor. 

Ulun Danu Beratan Tapınağı
Ulun Danu Bratan Tapınağı, adanın en gösterişli kutsal yerlerindendir. 17. yüzyıldan kalma bir Hindu-Budist tapınağı olup Bratan Dağı'nın volkanik patlaması sonucuyla 1926'da tekrar inşa edilmiştir.

Goa Lawah Tapınağı
Hinduizmin temelini atan ilk rahiplerden biri tarafından 11. yüzyılda kurulmuş Bali’nin en önemli tapınaklarından biridir. 

Pura Besakih Tapınağı
Agung Dağı’nın güneybatı yamaçlarında yer alır ve1000 yılı aşkın bir süredir Bali’nin ‘Anne Tapınağı’ olarak bilinir. 

Bali’de gidilecek yerler?

GitGit Şelalesi
Tropik bir ormanın içinde, kelebeklerin uçuştuğu, şelalenin gürlediği Gitgit Şelalesi’ne ulaşmak için uzun bir orman yürüyüşü yapmanız gerekiyor. Sakın pes etmeyin sonuç unutulmaz bir anı olacak sizler için.

Bali Zoo Park (Hayvanat bahçesi)
Bali Zoo Park ‘ta ilginç hayvanları görebileceğiniz gibi hayvanların davranışlarını inceleyebilir, onların macera etkinliklerine katılabilirsiniz. 

Bali bird park (kuş parkı)
Değişik türlerde oldukça farklı kuşları görmeniz mümkün. Bali Kuş Parkı yerli bitki hayatı ile tam olarak kuşların doğal yaşam alanlarını gözler önüne seriyor.

Tegalalang pirinç tarlaları
Tegalalang, bir tarafının Hindistan cevizi ağaçları, diğer tarafının da küçük kahve ağaçları ile çevrili olduğu, eğimli pirinç tarlalarından oluşan küçük bir vadidir. 

Ubud
Tropik ormanların içinde nehirlerin aktığı muhteşem bir doğa harikasıdır Ubud. İhtişamlı tapınakları ve maymun ormanı görmeniz gereken yerler. Fil safarisi yapmanız gereken aktivitelerden. Bir saat süren bu safaride tropik ormanların tadını çıkarırken, filinizle fotoğraf çektirebilirsiniz. Buraya fazla zaman ayırmanızı öneririz. 

Batur Dağı ve Batur Gölü
Adanın kuzeyinde bulunan ve aktif volkanik bir dağ olan Batur Dağı’nın kuzey noktasında Batur Gölü bulunur. Fotoğraf meraklılarının görmeden gitmemesi gereken bir yer. Dağ tırmanışları için de ideal. 

Kaplumbağa turu 
Bali’ye gelenlerin görmek istediği yerlerden biri de dev su kaplumbağalarının olduğu ada. 20 dakika süren bir tekne yolculuğu sonrası kumsaldaki kaplumbağaları görmek unutulmaz bir deneyim.

Bali masajı
Dünyaca ünlü Bali masajının ana vatanına gelmişken masaj yaptırmamak olmaz değil mi? İsterseniz bir spa merkezinde isterseniz sahilde… Saatlerce sürecek bir masaja kim hayır diyebilir ki? 

Bali festivalleri
Bali’nin ilgi çekici yer ve kültürlerinin bir parçasını oluşturan festivalleri yakalarsanız şanslısınız. İşte size birkaç ipucu… Bali Sanat Festivali, geleneksel olarak Haziran ayının ikinci cumartesi günü başlıyor ve Temmuz ayı ortasına kadar sürüyor. Bali Uçurtma Festivali, Temmuz ve Ağustos ayları arasında bazen Ekim’de düzenleniyor. Yüzlerce uçurtma topluluğu, geleneksel uçurtmalarını denemek için adanın dört bir yanından toplanıyor. 

Bali’nin gece hayatı
Turistik bir ada olan Bali’de sabahlara kadar süren gece hayatı oldukça hareketli. Elbette siz zevkinize göre bir yerler bulursunuz ama bizim önerimiz Seminyak’ta yer alan Kuta Tai. Akşam yemekten sonra lounge partileriyle ünlü bir mekân. Bir diğer öneri ise Ayana Resort Otel’in içerisinde yer alan Rock Bar.