23 Nisan Yurtdışı Turları ile Gidebileceğiniz Yerler

Bugün yazımızda Nisan’ının da gelmesiyle 23 Nisan tatilini ailecek yurtdışı tatili ile değerlendirmek isteyen gezginler için ailecek balkan turu köşesine yer vereceğiz. Hem kısıtlı zamanınız da vizesiz olarak seyehat edeceğiniz bu yerler size zaman ve para tasarrufu yaptıracak. Ailecek yurtdışı tatilinizdeki tüm beklentilerinizi ve soru işaretlerinizi sizin için ülke ülke derledik. Gitmeden önce sanki ülkede bulunmuşçasına hissedeceğiniz detaylar ile gitmeden fikir sahibi olup, plan yapabileceksiniz. Hadi şimdi hep beraber vizesiz tatil turu seçeneklerimize bakalım!

Üsküp

Üsküp, Makedonya Cumhuriyeti'nin başkentidir. Üsküp, kalesi, kültürel ve tarihi anıtları, arkeolojik alanları, spor salonları, Treska nehri kanyonu mağaraları ve Matka Gölü'nün doğu başkentinde bulunan sağlık spa merkezi ile ilginçtir. Üsküp ile ilgili en ilginç şeylerden biri, Balkanlar'ın en büyük pazarı olan Eski Pazar'ın dar sokaklarıdır. Ayrıca 1500 yıllık Kale, fresk "İsa'nın Lamlanması" ile manastır St. Pantaleon, İslam anıtlar Sultan Murat’ın-Hjunkar Cami, Davut Paşa’nın banyosu, Rahibe Teresa'nın doğum yeri vardır. Üsküp'te bir gecede tüm güzellikle Nisan ayında hem de vizesiz gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak ailecek yurtdışı tatilinizde bu yerleri gezerken yorgunluk problemi yaşayamayacaksınız.

Ohri Gölü

Güzelce Kahvaltınızı yaptıktan sonra Ohri Gölü'nü ailecek yurtdışı tatil planınızın ilk gününe gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz. Avrupa'nın en eski göllerinden biridir ve Makedonya ile Arnavutluk arasındaki doğal sınırı temsil etmektedir. 1979'da UNESCO, Ohri Dünya Mirası olarak ilan etti ve daha sonra 2010 yılında NASA, Ohri Gölü'nden sonra Titan'ın göllerinden birini seçti. Gölü gezdikten sonra bu vizesiz ülke için eğlence veya alışveriş için biraz boş zamanınızı ayrın, Geceyi de Ohri'de geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Tiran

Üçüncü gün ailecek yurtdışı tatilinizde, Balkanların bir diğer vizesiz gözde şehri Tiran’a yolculuğunuz başlasın. Tiran, Arnavutluk'un başkentidir. Merkezi, Arnavutluk'un on beşinci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsız olmasını sağlayan ulusal kahramanın adını taşıyan Skenderbeg Meydanı'dır. Meydanın ortasında at sırtında büyük bir bronz Skanderbeg heykeli var (Büyük İskender'in Thor ile tanıştığını düşünün) ve on sekizinci yüzyılın sonlarına kadar uzanan en değerli binalardan biri olan Et'hem Bey Camii, güneydoğu köşesinde bulunmaktadır. Tiran’ın beton piramidi Piramida'yı, Skanderbeg Meydanı'ndan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulacaksınız. 1987'de Arnavutluk'un diktatörü Enver Hoxha'nın (1944-85 yıllarında Arnavutluk'u zalimce yöneten) kızı tarafından inşa edilmiş, şimdi sahipsiz, bir zamanlar üzerini örten ve grafiti ile sıçrayan fayanslardan sıyrılmıştır.

Budva - Sveti Stefan

Kahvaltıdan ve check-out işleminden sonra bir diğer vizesiz Balkan ülkesi olan Karadağ'ın Adriyatik kıyısı Budvanska Riviera'nın en güzel yerlerinden birine geçeceğiz siz ile. Budva, en iyi eğlence ve dinlenme ile ünlü bir kasabadır. Budva'nın Eski Kenti ilk olarak kroniklerde MÖ 3. yüzyılda “Illyria kenti” olarak anılmaktadır. Eski Kent, bir sur, kuleler ve şehir kapıları ile ortaçağ duvarları ile çevrili eşsiz bir mimari ve kentsel füzyona sahiptir. Ardından Adriyatik kıyısının en seçkin yazlık merkezlerinden biri olan Sveti Stefan Adası'na geçmelisiniz ailecek yurtdışı tatilinizde. Bu ada, korsanların ve Türklerin saldırısı sırasında yerel halk için bir sığınaktı, ancak modern altyapı, özel konuklar için özel erişime sahip lüks bir oteli temsil ediyor. Burada çocuklarınızla tarih kokulu bir o kadar da eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz.
 

Mostar - Blagaj - Pocitelj - Saraybosna

Ailecek yurtdışı tatilinizde, vizesiz balkan turunuzda diğer durağınız Güzel Trebinje'de kahvaltıdan sonra Počitelj Kalesi! Pocitelj, ortaçağ ve Osmanlı-Akdeniz doğa ve mimari harikası, benzeri olmayan bir yer. Sarp bir kayalık amfitiyatroda götürülen bu, ramshackle taş çatılı evler ve nar çalıları arasında tırmanan merdivenlere sahip. 2000 yılından bu yana, Bosna-Hersek Hükümeti Federasyonu köyü Kalıcı Koruma Programı altına aldı. Pocitelj'den sonra Blagaj turuna devam edecekseniz.

Manastır, Bosna-Hersek'teki erken Osmanlı döneminin önemli bir anıtıdır. Manastır dervişler tarafından özel ritüelleri gerçekleştirmek için kullanılmıştır ve bugün hala Dhikr (Tanrı'ya övgü) yapmaktadırlar. Blagaj Tekke, güzel dağlarla çevrili Buna nehrinin baharında yer almaktadır. En muhteşem manzaraya sahip muhteşem nehrin tazeliği ile soğutulan Derviş evinin bahçesinin sessizliğinde, Blagaj'ın neden tarihi kişiliklerin, Roma asaletinin, Osmanlı vezirlerinin ve kadıların, Avusturya-Macaristan subaylarının ve birçok gezgin suyun tazeliğini, güneşin sıcaklığını ve mavi gökyüzünü arıyor.
Size verdiğimiz önerilerle, şimdiden vizesiz yapacağınız ailecek yurtdışı tatilinizde balkan ülkelerini planınız arasına koymayı unutmayın. Şimdiden iyi yolculuklar, iyi keyifler!