VENEDİK KARNAVALI

Venedik karnavalı Eldeki bilgiler, bu karnavalın ilk kez 1268'de düzenlendiğini gösteriyor. Venediklilerin eğlence merakı epey eskilere dayanıyormuş anlaşılan. Ama eskiden de bugün de karnavalın simgesi olan şey aynı: maske. Maskenin anlamı ise eski zamanlarda var olan sosyal sınıf ayrımcılığının aşırılığına tepki göstermek ve aslında herkesin eşit olduğunu vurgulamak. Ayrıca bu maske sayesinde karnaval ruhunun temelinde yatan kurallara karşı koyma ve özgürlük düşüncesi de daha kolay anlaşılıyor.

Venedik Karnavalının özü, merkezi, simgesi olan maskeler Venedik halkı için o kadar önemli ki bunları yapan ustalara ayrı bir saygı duyuluyor. O maskeler öyle zarif ve güzeldir ki bunları takıp gondollar içinde kanalı geçen insanlar doyumsuz manzaralar oluşturur. Hele bir de sis varsa, hafif ürpermekten kimse kendini alamaz.

Karnavalın teması her sene değişir. Kostüm ve maskeler de buna göre şekillenir. Ama her zaman konfetiler atılır, dev kuklaların başrolde olduğu gösteriler düzenlenir, eski düellolar canlandırılır, canlı heykeller sokaklarda dolaşır.Venedik Karnavalı, benzerleri arasında en iddialı ve renkli olanıdır belki de.

Tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan Venedik karnavalının sebeplerinden biri, zamanında şehrin Akdeniz'in en güçlü merkezlerinden biri olması ve bunun getirdiği coşkuydu. Zamanla buna, kazanılan zaferler de eklendi. 18. yüzyıl döneminde ise Venedik'in kültür ve sanat anlamında hızla gelişmesi, tiyatro ve balo salonlarının, dolayısıyla gösteriş ve eğlence dozunun artması ile şehrin karnavallara ev sahipliği yapması kaçınılmaz oldu.