KÜBA , CHE, SALSA VE PURO

Che Guevara, Fidel Castro, Puro, Salsa, Rom. Bu simgelerin her biri tek başına Küba'yı çağrıştırır. Ancak, 11 milyon nüfuslu bu ada ülke sadece bu simgelerle sınırlı değil. Yeryüzünde kapladığı alanın küçüklüğü sizi yanıltmasın. Küba'da geçireceğiniz bir tatilde karşılaşacaklarınızın çeşitliliği ve keyfi adanın küçüklüğüyle ters orantılı. Her an kulağınıza gelen müziğin sesi, durdukları yerde dans eden sıcakkanlı insanları, turkuvaz denizi, beyaz kumsalları,1950'lerden kalma Amerikan arabaları, mimarisi ve insan ırkındaki çeşitlilik Küba'da her anınızı renklendirir.

15. yüzyılda adaya gelen İspanyollarla, şeker kamışı tarlalarında çalıştırmak için Afrika'dan getirdikleri köleler bugünkü Küba nüfusunu oluşturuyor. 1959'daki devrimden sonra İspanyol kökenliler ile zenciler arasında artan evlilikler sonucu bugün nüfusun yüzde 22'si melez. Devrimin en önemli başarılarından biri de bu sayılıyor. Sokaklarda zenciler ve beyazlar sarmaş dolaş. İnsanlarda görülen bu karışım mimaride de kendini fazlası ile gösteriyor. İspanyol koloni ve barok mimarisi ile neoklasik mimari, öne çıkan mimari stiller. Hem mimaride hem de insanlardaki bu sentezin yumuşak geçişleri hoşgörü konusunda dünyaya örnek oluşturuyor.

Che endüstrisi 
Küba'da en sık Che Guevara ile karşılaşıyorsunuz. Evlerde, sokaklarda, tişörtlerde, şapkalarda hep o var. Küba halkı Che'ye derin bir sevgiyle bağlı. Ancak bu konuda küçük bir endüstri de oluşmuş. Turistlerin en çok satın aldıkları, Che ile ilgili olan ürünler. Küba'da her şehrin öne çıkan bir özelliği var. Bu özellikler de Küba'da yapılacak yolculuğun rotasını çıkarmakta kolaylık sağlıyor. Deniz, kum ve güneş için farklı, puro için farklı, mimari için farklı rotalar izlenebilir. Varadero kumsalları, Pinar del Rio purosu, Santa Clara Che'nin anıt mezarı, Trinidad koloni mimarisi, Cienfiegus neoklasik mimarisi, Santiago da Cuba salsası ile ünlü. Havana ise tüm bunların buluşma noktası ve karışımı.

Havana'da turistlerin yoğun olarak bulundukları bölge San Cristobal katedralinin çevresi. Eski Havana'nın çekirdeğini oluşturan bu bölgenin adı Vieja. Oldukça güvenli bir şehir olan Havana'da yapılacak en iyi şey turist bölgelerinden uzaklaşıp halkın olduğu bölgelerde dolaşmak ve onların gittiği kafelere gitmek. Böylece turiste sunulan yapay Küba imajını değil gerçek Küba'yı görme şansını bulursunuz. Bu şansınızı daha da çoğaltmak için 'Casa Partıcular' denilen pansiyonlarda kalabilirsiniz. Bu size bir Kübalı'nın günlük yaşamını görme ve onun Küba'yı nasıl algıladığını anlama fırsatı verir.

Entelektüel Puro İşçileri 
Küba'da iki içecek tüketilir: Gündüzleri şeker kamışı suyu, geceleri ise rom. Devrimden sonra adayı terk eden ve bugün dünyanın en ünlü rom markası olan Bacardi'yi Küba'da bulamazsınız ama en az onun kadar kaliteli Havana Club, Ron Santiago ve Ron Varadero romlarını bulabilirsiniz. Pıinar del Rio, adanın batı tarafında ve Havana'ya 180 km mesafede. Adanın tütün, dolayısı ile puro bölgesi. Puro işçileri çalışırken her gün aralarından birinin onlara kitap ya da gazete okuması eski bir gelenek ve bugün de devam ediyor. Devrimin en önemli destekçileri olan puro işçileri böylece entelektüel dünyalarını da canlı tutuyorlar. Küba'nın dünyaca ünlü puro markaları orjinal ambalajları ile çok ucuza sokakta da satılıyor ancak bunlar genellikle çok düşük kaliteli purolar. Bu nedenle puronuzu kesinlikle büyük otellerdeki dükkânlardan ya da havaalanından almalısınız. Cohiba, Partagas, Romeo y Julieta ve Montecristo en ünlü puro markaları. 25'lik paketler halinde satılan puroların fiyatları 30 USD'dan 300 USD'a kadar değişiyor. 

Küba'nın ruhu: Trinidad ve Cienfiegus 
Havana'dan 42 km mesafede olan Varadero turkuvaz denizi, upuzun kumsalları ve kıyı boyunca uzanan palmiyeleri ile adanın tatil cenneti. Havana sokaklarında harcanan enerjiyi tekrar kazanmak ve adanın içlerine yapılacak yolculuk öncesi dinlenmek için en uygun durak. Varadero'da oldukça ucuza balık ve ıstakoz da yiyebilirsiniz.

Küba'nın Karaipler'e bakan tarafındaki iki şehir birbirine yakın olmalarına rağmen tamamen farklı özellikleriyle dikkat çekiyor. Trinidad ve Cienfiegus Küba'nın ruhunu anlamak ve resmini tamamlamak için görülmesi gereken şehirler. Unesco tarafından 1988 yılında Dünya Mirası listesine alınan Trinidad, tek katlı rengârenk koloni evleri ve yavaş yaşam temposu ile son derece keyifli bir bölge. Trinidad'ta hiç büyük otel yok bu nedenle kalabalık turist grupları sadece günün belli saatlerinde geliyorlar buraya. Onlar gittikten sonra ortalık sakinleşiyor ve şehir size kalıyor. Kafelerde ve meydanlarda dolaşmak, geceyi yerel halkla birlikte geçirmek çok eğlenceli. İngilizce bilen olmamasına rağmen son derece sıcakkanlı ve neşeli olan Kübalılarla iletişim kurmak çok kolay. Trinidad'ın Ancon plajı Karaipler'in tadını çıkarmak için ideal. Cienfiegus Küba'nın endüstri bölgesi bu nedenle refah düzeyi adanın diğer bölgelerine göre daha yüksek. 18.yüzyılda Fransa'dan gelen göçmenlerin oluşturduğu kenttekilerin büyük çoğunluğu beyaz tenli, sarışın ve mavi gözlü. İnsanlardaki bu farklılık şehrin mimarisinde de göze çarpıyor.Cienfiegus Küba'nın başka hiçbir bölgesinde olmadığı kadar yoğun neoklasik tarzdaki yapılardan oluşuyor. 

Son söz: Her şehrinde kendinizi farklı bir zaman dilimind hissedeceğiniz Küba, tatilcilere dingin kumsallarından, günün her saati hareketli sokaklarına kadar geniş bir yelpazede seçenekler sunuyor.

İklim
Yarı tropikal. Serin dönem ocak sonu şubat başı: 17-18 ?C. Temmuz ağustos ayları 30-32C.

Para birimi
Küba pesosu. Resmi değişim kuru 22peso/USD. Yabancılar tüm ödemeleri döviz ile yaygın olarak da USD ile yapabiliyor. Diğer tüm dövizler bankalarda Amerikan Doları'na çevrilebiliyor. Pratik yararı olmadığı için dövizi Küba Peso'suna değiştirmek gerekli değil. Seyahat çekleri çok yaygın. Amerikan Express ve diğer ABD orijinli kredi kartları dışındakilerin hepsi kullanılıyor.

Vize
Küba Büyükelçiliği konsolosluk bürosuna başvurmak gerekiyor. 

Telefon kodu
53 Küba: 7 Hava'nın kodu. Küba'da mobil telefon kiralanabilir. Sistem farklılığı nedeniyle Türkiye'deki GSM operatörlerinin Küba ile roaming anlaşmaları olmadığı için cep telefonları kullanılamıyor.

Nerede kalınır
Öncelikle her ucuz gördüğünüz otele atlamayın, Havana'da ve diğer şehirlerde gecelik kişi başı 30 Euro'dan başlayan fiyatlarla konaklamak mümkün ama konaklayacağınız otelin konumu çok önemli, özellikle akşam dışarı çıktığınız zamanlarda şehir merkezinden çok uzak bir otel yüzlerce Euro taksi parası vermenize neden olabilir.

Hotel Nacional de Cuba: Winston Churchill, Ava Gardner, Frank Sinatra gibi ünlü konukları ağırlamış bir otel. Tel: 33-3564. Habana Libre: Havana'nın en büyük hoteli. Tel: 33-4011. Hotel Melia Varadero: Tel: 66-7013. Hotel Copacabana: Havana'da deniz havuzuna sahip tek otel. Tel: 24-1037. Santa Clara ve Trinidad'da ise ev pansiyonlarında konaklanabilir.

Nerede ne yenir
Küba mutfağının en tipik yemekleri et, pirinç, yumurta ve kızarmış muzdan yapılan 'Arroz con Piccadillo'; pirinç ve siyah fasulyeden yapılan 'Roz y Frioles Negros'; et, domates ve biber sosundan yapılan 'Ropa Vieja'; çeşitli yeşillikler, muz ve patatesten yapılan 'Ajiaco'. El Aljibe: Şehirdeki özgün Küba mutfağını sunan en iyi lokanta. Buranın spesyalitesi pirinç ve siyah fasulye ile birlikte servis yapılan kızarmış tavuk. Adres: Ave.7ma entre 24 y 26 Miramar, Playa.Tel: 24-1584. La Floridita: Havana'nın en iyi barına sahip bu lokantada daiquiri kokteylini içmelisiniz. Adres: Obispo No:557 La Habana Vieja Tel: 63-1060. La Bodeguita del Medio: Küba mutfağı sunan mekânın mojito kokteyli ünlü. Adres: Calle Emprado No: 207. Tel: 62-44 98. La Mina: Küba mutfağı sunuyor. Adres: Obispo e/Officios y Mercorderes. Tel: 62-0216.